
Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån
Favoriterna att gå upp till Allsvenskan - tre Superettan-lag sticker ut
Två lag går direkt upp till Allsvenskan. Lag tre och fyra kvalar mot varandra om en kvalplats mot ett allsvenskt lag.
När serien nu börjar sätta sig är det tre lag som sticker ut bland oddsen från BetMGM.
IFK Norrköping, Falkenberg och Varberg.
IFK Norrköping med 28% vinstchans
Ett IFK Norrköping som inför säsongen gick in som favoriter i Superettan, ligget för tillfället på en tredjeplats. Har ett starkt lag på pappret och har fått ordning på spelet mer och mer desto längre säsongen har gått.
Tim Prica och Christoffer Nyman har gjort 13 av lagets 23 mål. Med det som imponerar mest? Bara tio insläppta på 14 matcher. Starka papper.
Falkenberg med 23% vinstchans
Med bara två förluster ligger Falkenberg etta i Superettan efter 14 spelade omgångar. Albin Andersson har bidragit stort med åtta mål och fem assist. Och att många av spelarna har spelat ihop under flera säsonger har nog stor påverkan på framgången denna säsong. Lagsammanhållning ska ej underskattas.
Allsvensk fotboll på Falcon Alkoholfri Arena 2027?

Falcon Alkoholfri Arena. Foto: Krister Andersson / Bildbyrån
Varberg med 21% vinstchans
Varberg var inte nära att gå upp till Allsvenskan förra säsongen - men nu är laget tvåa i Superettan. Egentligen har det inte skett så stora förändringar. Många spelare har stannat och som vi nämnde, att lagsammanhållning ska inte underskattas. Hela backlinjen med Dahlström, Tellgren, Broman och Hellman spelade många matcher ihop förra säsongen - och samtliga fyra spelar ihop nu.
Större förväntningar fanns på både Öster och Värnamo
Det pratades en del om både Östers IF och IFK Värnamo inför säsongen. Öster har gjort det okej och är inte överdrivet långt efter topplagen, men visst fanns det förväntningar på att det skulle vara ett lag som placerade sig högre upp än en åttondeplats i Superettan efter 14 omgångar?

Simon Thern. Foto: Jonas Ljungdahl / Bildbyrån
Och så har vi IFK Värnamo. Endast tio poäng på 14 matcher och tvåa från slutet. Även om Viktor Claesson kommer i sommar så känns en uppflyttning till Allsvenskan denna säsong långt borta just nu, väldigt långt borta dessutom.
Räddningen kanske kan bli att fyran i tabellen får kvala till sig en kvalplats till Allsvenskan. Men då har man inte råd med många poängtapp nu när 16 matcher återstår.

