
Europatipset Analys 22/10 - Tips & Spelförslag
Europatipset onsdag 22 oktober
Europatipset vecka 43 - Onsdag 22 oktober: Analys, tips & förslag.
De stora ligorna i Europa var tillbaka i helgen - och nu är det äntligen dags för finrummet, Champions League, att ta fart igen! Likaså drar Europa League och Conference League igång, med massor av härliga matcher att se fram emot. Dessutom har vi två svenska lag i centrum, vilket gör det hela ännu mer spännande ur blågul synvinkel. Mycket att se fram emot - nu kör vi!
1. Real Madrid - Juventus, 1X2
Vi startar med en riktig stormatch från Champions League - Real Madrid mot Juventus på Santiago Bernabéu. Real Madrid har som vanligt radat upp segrar i inledningen av säsongen, men många av dem har varit på håret, framförallt på hemmaplan - ofta uddamålsvinster efter sena avgöranden. Laget känns starkt, men inte osårbart. Juventus föll i helgen, men det ska sägas att laget är ruskigt svårslaget. Visst, det är inte samma Juve som för några år sedan, men den defensiva strukturen sitter fortfarande där. De kryssar mycket och kan absolut ställa till det även mot de bästa. Favoriten Real Madrid är given - men Juventus kan skrälla här om allt klaffar. Vi helgarderar stormötet!

Real Madrids anfallsstjärna Mbappe i storform - efter ännu en mål i helgen.
2. Frankfurt - Liverpool, 12
Vi hoppar till match #2 - där vi har en riktigt intressant drabbning mellan Eintracht Frankfurt och Liverpool. Två lag som inte direkt sprudlar av form för tillfället, framförallt bortalaget som kommer in till matchen med fyra raka förluster i tävlingssammanhang. Enligt oddsen lutar det ändå åt en målrik historia, och i den typen av matcher brukar ett 12-alternativ ofta sitta fint - framförallt när båda lagen är inne i en svagare period och desperata efter en vinst. Med det sagt känns detta som en match som kan gå åt vilket håll som helst, så vi väljer 12 - att vi får en vinnare härifrån.

Liverpool efter ännu en tung förlust - den här gången på hemmaplan mot ärkerivalen United.
12. Malmö - Dinamo Zagreb, 2
Vi tar oss till näst sista matchen på kupongen, där ett svenskt lag står i centrum - Malmö FF. Skånelaget har fått en tuff start på sitt Europa League-äventyr med två raka förluster, och vi tror faktiskt att en tredje mycket väl kan dyka upp här när man ställs mot ett riktigt starkt Dinamo Zagreb. Kroaterna har fått en kanonstart på säsongen, stått för två imponerande matcher i Europa League och toppar dessutom den inhemska ligan. Malmö FF däremot har varit långt ifrån bra den här säsongen - mycket har lämnats att önska på i stort sett alla plan. SM-guldet var de aldrig riktigt med och slogs om, och chanserna att avancera vidare i Europa League känns minimala. Deras hopp står snarare till en topp 3-placering i Allsvenskan, och ungefär där är Malmö just nu. Bortalaget känns som en bra spik - vi testar!

Malmö FF:s hemmaarena, Eleda Stadion.
Hela raden - Europatipset onsdag 22 oktober
Real Madrid - Juventus, 1X2
Frankfurt - Liverpool, 12
Bayern München - Club Brügge, 1
Chelsea - Ajax, 1
Monaco - Tottenham, 1X
Atalanta - Slavia Prag, 1
Sporting Lissabon - Marseille, 1X
Sheffield W - Middlesbrough, X2
Swansea - Queens Park Rangers, 1X
Watford - West Bromwich, X2
Wrexham - Oxford, X2
Malmö - Dinamo Zagreb, 2
Häcken - Rayo Vallecano, X2
Lycka till med din kupong!
SENASTE POOLTIPSEN
| Spelstopp | Titel | Poolspel | System | |
|---|---|---|---|---|
22 okt. 20:44 |
|
Europatipset - Onsdag 22/10 |
Poolspel:
| System: 768 rader |
19 okt. 14:59 |
|
Europatipset - Söndag 19/10 |
Poolspel:
| System: 768 rader |
19 okt. 14:59 |
|
Europatipset - Söndag 19/10 |
Poolspel:
| System: 864 rader |
18 okt. 15:59 |
|
Stryktipset - Lördag 18/10 |
Poolspel:
| System: 768 rader |
18 okt. 15:59 |
|
Stryktipset - Lördag 18/10 |
Poolspel:
| System: 864 rader |



